Monitor do AutoCAD – czy wiesz, jak wybrać najlepszy model?

Monitor, który wybierzesz, powinien być jak najlepiej dopasowany do zawodu, który wykonujesz. Dostępne są ekrany odpowiednie m.in. do wyświetlania prezentacji, te niewielkich rozmiarów (idealne na małe biurka) czy na przykład monitory przeznaczone dla programistów, grafików czy osób, które najzwyczajniej wymagają najwyższej jakości względem wyświetlanych obrazów. Czy wiesz jednak, jaki jest najlepszy monitor do AutoCAD?

Czym jest AutoCAD?

Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym właściwie jest CAD. Skrót ten oznacza nic innego, jak Computer Aided Design. Mówimy więc o projektowaniu wspomaganym komputerowo. Możliwości CAD okazują się niezastąpione przy w budowie maszyn, w architekturze, geodezji, w elektronice czy ogólnie w szeroko pojętej inżynierii.

AutoCAD to nic innego jak oprogramowanie, które cieszy się niezwykle dużą popularnością. Używa się go do projektowania komputerowego, by stworzyć dokładne rysunki 2D i 3D, wykorzystywane następnie przez architektów czy konstruktorów. Dotyczy zarówno modelowania 2D, jak i 3D. Czy wiesz, jaki będzie najlepszy monitor do Autocad?

Czym powinien wyróżniać się monitor do AutoCAD?

Monitor, który służy nam podczas codziennej pracy, powinien być jak najlepiej dobrany do naszych potrzeb. Oznacza to, że podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak będzie nam służył i w jakich sytuacjach będziemy z niego korzystać.

Skoro wiesz już, czym jest AutoCAD, warto dowiedzieć się, czym powinien wyróżniać się monitor, którego będziemy używać podczas pracy. Trzy najważniejsze parametry to rozdzielczość, rozmiar i czas reakcji matrycy. Właściwie im większy monitor, tym lepiej, ponieważ często konieczne jest wyświetlanie na ekranie wielu elementów, które będziemy ze sobą zestawiać. Duży monitor pozwala na wyświetlanie dużych segmentów rysunku. W pracy architekta czy konstruktora każdy szczegół jest bardzo istotny.

W przypadku AutoCAD w wersji 2023 zalecany jest monitor 1920 x 1080 z paletą True Color dla konwencjonalnych wyświetlaczy oraz dla wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości i 4K – rozdzielczość do 3840 x 2160 (z odpowiednią kartą graficzną). Kluczowa będzie możliwie jak najlepsza jakość wyświetlanego obrazu oraz wspomniany już krótki czas reakcji – najlepiej poniżej 5 ms – zapewniający nam płynność pracy. To dzięki niemu będziemy mogli obracać projekty czy wyświetlać animacje bez gwałtownych ruchów na ekranie.

Monitor do CAD oraz dla grafików i fotografów

Monitor do AutoCAD będzie miał wiele cech wspólnych z urządzeniami, które sprawdzą się najlepiej w przypadku pracy grafika czy fotografa. We wspomnianych przypadkach wymagany jest ekran, który wyświetla obraz wysokiej jakości. Istotny będzie też wysoki kontrast oraz bogata paleta kolorów. Tego rodzaju monitory dostępne są między innymi w ofercie marki Samsung.

Warto zwrócić uwagę na te modele, które charakteryzują się nie tylko dużą rozdzielczością, ale także niezwykle krótkim czasem reakcji matrycy. Co więcej, w ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się warianty zakrzywione. Czy to odpowiedni monitor do CAD? To zależy. Ten nietypowy kształt ekranu sprawia, że wzrok mniej się męczy. Urządzenie jest dopasowane do naturalnej krzywizny oka. Należy jednak pamiętać, że do zakrzywionego ekranu trzeba się przyzwyczaić. Początkowo może być to trudne – zwłaszcza, jeśli zależy nam na prostych liniach w projekcie. Wówczas zakrzywiony ekran może nam utrudnić ich idealne odwzorowanie. Dobrym zakupem może być także monitor panoramiczny. W ofercie Samsung dostępne są urządzenia o różnych parametrach czy funkcjach i wyróżniające się nowoczesnymi technologiami.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Czy producent oprogramowania nie zaleca konkretnych parametrów? Jeśli tak, czy zostały uwzględnione w opracowaniu tekstu?

Dodałam w akapicie wyżej. Producent zaleca jedynie konkretną rozdzielczość monitora.