5 technologii, które skracają czas prasowania i poprawiają jego efekty.

W miarę jak narzędzia do prasowania ewoluowały w kierunku centrów prasowania, żelazek parowych i prasowania w pionie, zintegrowana w nich technologia ewoluowała, aby zapewnić lepsze rezultaty przy mniejszym nakładzie czasu i wysiłku.

Ewolucja jednego z najczęściej używanych małych urządzeń gospodarstwa domowego objęła całe stulecia, zmieniając formę, materiały i, oczywiście, technologię.
Od pierwszego odnotowanego chińskiego modelu gorącego żelazka, pochodzącego z 200 r. n.e. z czasów dynastii Han i opartego na gromadzeniu żaru do podgrzewania, do 1891 r., kiedy Henry Seeley wyprodukował i opatentował pierwsze żelazko elektryczne, rozwój technologiczny umożliwił specjalizację i tworzenie coraz bardziej wydajnych narzędzi do prasowania.

Trzy rodzaje żelazek dostępnych obecnie na rynku.

Obecnie rynek jest podzielony na trzy główne rodzaje żelaza, z których każdy ma swoje własne cechy technologiczne i pole zastosowania.

1. Żelazko parowe poziome.

Jest to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, chociaż stosuje się w nim coraz bardziej zaawansowane technologie w celu poprawy jego wydajności. Przede wszystkim, jakość stopy została udoskonalona, dzięki zastosowaniu bardziej wydajnych materiałów oraz czujników wykrywających najbardziej odpowiedni poziom pary i temperatury dla każdego rodzaju odzieży. Pod względem lekkości i mocy plasuje się w środku stawki w porównaniu z innymi propozycjami.

2. Stacja pary.

Jest to narzędzie, które wprowadziło profesjonalną technologię prasowania do domu. Ogólnie rzecz biorąc, żelazko waży niewiele więcej niż kilogram, a zbiornik na wodę, jako zewnętrzny, może pomieścić znacznie więcej wody. Mimo to, posiada ono wiele udogodnień w porównaniu z tradycyjnym żelazkiem, takich jak system antywapienny, aplikowanie pary o różnym stopniu intensywności, wybór – automatyczny lub nie – temperatury, nowe wzory stopy, ale jest ono bardziej zalecane do długich sesji prasowania.

3. Żelazko do prasowania w pionie.

W ostatnich latach jest to nowość. W tym przypadku nie ma już potrzeby stosowania płyty nośnej, ponieważ ubranie jest mocowane bezpośrednio na wieszaku ruchomego wałka. Narzędzia te zajmują mało miejsca, są szybkie i oferują dużą autonomię. Są one również doskonałe do prasowania delikatnej odzieży, ponieważ unikają bezpośredniego kontaktu z tkaniną.

To ogólna charakterystyka trzech trybów prasowania, ale teraz poznamy najbardziej innowacyjne technologie, które w nich zastosowano.

1. Automatyczne zarządzanie temperaturą w zależności od tkaniny żelazo.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas prasowania jest znajomość odpowiednich temperatur dla każdego rodzaju tkaniny. W rzeczywistości niektóre ubrania są wykonane z delikatnych materiałów, które wymagają mniejszej temperatury (np. jedwab lub aksamit), podczas gdy inne wymagają wyższych temperatur, aby zniknęły zagniecenia (bawełna lub len).
Na rynku dostępne są żelazka wyposażone w system automatycznego wykrywania tkanin, który odpowiednio dostosowuje moc grzania. Jest to funkcja, która znacznie skraca czas prasowania i pozwala uniknąć ryzyka przypalenia ubrań przez zbyt wysoką temperaturę.

2. Zarządzanie intensywnością pary wodnej stosowane do odzieży żelazo.

Oprócz zarządzania temperaturą najbardziej innowacyjne żelazka oferują automatyczne rozprowadzanie i zarządzanie parą. Technologia ta jest stosowana zarówno w centrach prasowania, jak i w żelazkach parowych. Działa ona dzięki czujnikom, które dokładnie wykrywają, kiedy i jak porusza się żelazko, aby dostarczyć silną parę tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna i ułatwić oraz przyspieszyć prasowanie.
Należy również wziąć pod uwagę, że ciśnienie wytwarzane wewnątrz kotła w decydujący sposób wpływa na ilość dostarczanej pary: im wyższe ciśnienie, tym więcej pary można wytworzyć. Minimalna wartość, która pozwala na uzyskanie tylko częściowo zadowalających wyników, wynosi 3,5 bara. Najlepsze żelazka osiągają ciśnienie do 7 barów, ale bardzo dobre wyniki można osiągnąć już przy 5 barach. Ta zdolność otwiera również możliwość prasowania najbardziej delikatnych ubrań w pionie.

3. Od stali po ceramikę, różnorodność typów stóp.

Tak jak opony są najważniejszą rzeczą w bolidzie Formuły 1, tak samo stopa jest najważniejszą częścią żelazka. Zarówno materiał, jak i zastosowana technologia mają zasadnicze znaczenie dla efektywnego prasowania. Dziś mamy podeszwy stalowe, teflonowe, aluminiowe i ceramiczne. Wszystkie te materiały mają doskonałą zdolność przewodzenia ciepła i zapobiegają przegrzewaniu się żelazka. Mniejsza stopa będzie bardziej zwrotna i będzie miała bardziej skoncentrowane ciepło, podczas gdy większa stopa może pokryć większe powierzchnie i przyspieszyć pracę, gdzie nie jest wymagana szczególna precyzja. W obu przypadkach, spiczasty kształt jest przydatny do pracy z kołnierzykami, mankietami i innymi podobnymi obszarami. Ponadto, płyta z wieloma dobrze rozmieszczonymi otworami zapewnia jednorodność ciepła i gładkość pracy, choć będzie zużywać wodę szybciej niż te z mniejszą liczbą otworów, które mają tendencję do koncentrowania ich na końcu, aby ułatwić precyzyjną pracę. Dlatego też czujniki do automatycznej dystrybucji pary są bardzo przydatne.

4. Znaczenie efektywności energetycznej.

Oprócz wydajności, wzornictwa i praktyczności, istnieje jeszcze jeden kluczowy aspekt wyboru dobrego żelazka: efektywność energetyczna. Jest to element, który należy wziąć pod uwagę zarówno pod względem kosztów, jak i wpływu na środowisko. Istnieją modele, które są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i posiadają systemy poprawiające wydajność i żywotność urządzenia.

5. Sterylizacja i eliminacja bakterii i zarazków.

Nigdy wcześniej nie było tak ważne, aby technologia pomagała nam żyć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę. Prasowanie również podejmuje to wyzwanie, a wiele nowych modeli oferuje funkcje sterylizacji oraz usuwania bakterii i zanieczyszczeń.

1 thought on “5 technologii, które skracają czas prasowania i poprawiają jego efekty.

  1. Nienawidzę prasować, ponieważ nigdy mi to nie wychodzi w sposób żeby ubrania po kilku minutach znowu nie były pogniecione, ale po odkryciu żelazka parowego uważam ten proces za łatwiejszy.

Comments are closed.