Akumulatory niklowo- wodorkowe

baterie

Obecnie na rynku znaleźć można coraz więcej sprzętów zasilanych akumulatorowo. Akumulatory umożliwiają korzystanie z urządzeń zasilanych elektrycznie bez konieczności martwienia się o brak zasilania sieciowego. Na rynku znaleźć można różne rodzaje takich baterii, jednak coraz większą popularnością cieszyć się mogą akumulatorki niklowo- wodorkowe.

Czym właściwie są akumulatory NiMH?

Akumulatory niklowo- wodorkowe to przenośne banki energii, które cechuje bardzo duża wydajność prądowa. Można śmiało stwierdzić, że akumulatory te posiadają jedną z najwyższych gęstości energii dostępnych na rynku. Nic więc dziwnego, że ich popularność rośnie z każdym rokiem.

Niklowo- wodorkowe akumulatorki jako jedne z nielicznych nie zawierają szkodliwego dla środowiska kadmu. Można więc określić je jako przyjazne dla środowiska.

Zastosowanie

Akumulatory niklowo- wodorkowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Z uwagi na dużą liczbę cykli ładowania i rozładowywania, akumulatory te postrzegane są jako dość wytrzymałe. Dlatego znakomicie sprawdzają się w urządzeniach medycznych czy w elektronarzędziach.

Z uwagi na możliwość pracy w skrajnych temperaturach, akumulatory NiMH znakomicie sprawdzają się również w urządzeniach alarmowych czy wewnętrznych systemach solarnych.

Ze względu na dość dużą pojemność akumulatorków niklowo- wodorkowych znakomicie sprawdzają się one również w najróżniejszych urządzeniach sterowanych radiowe czy nawet w układach zasilania awaryjnego.

Ciekawe nowinki technologiczne dostarcza również odkrywca.com.pl.

Efekt pamięci

Akumulatorki niklowo- wodorkowe są wyjątkowo wrażliwe na nieprawidłowe ich użytkowanie. Bardzo często przy niewłaściwym ładowaniu występuje efekt pamięci. Polega on na pozornym zmniejszeniu pojemności akumulatora. Oznacza to, że czas pracy baterii będzie się skracał. Producenci akumulatorów NiMH dokładają jednak wszelkich starań, by całkowicie usunąć ten problem.

Przy odpowiednim użytkowaniu, akumulatory te mogą wytrzymać bardzo długo. Jednak konieczne jest odpowiednie ładowanie tych baterii. Warto wyłącznie ładować akumulator w pełni rozładowany i pilnować, by nie był on przeładowywany. Wówczas efekt pamięci nie wystąpi.

Urządzenia zasilane akumulatorowo stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Możliwość korzystania z urządzeń elektrycznych bez konieczności zasilania ich sieciowo jest niesamowicie wygodne, szczególnie na placach budowy. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń zasilanych akumulatorami.