Dyski przenośne – szybki transfer i duże bezpieczeństwo danych

Pamięć zewnętrzna jest niezwykle przydatna. Możesz przechowywać oraz przenosić duże ilości danych na oddzielnym nośniku, kompatybilnym z komputerami stacjonarnymi, laptopami, a nawet smartfonami, Smart TV oraz konsolami do gier. Dyski zewnętrzne SSD dają wiele możliwości — szybkie kopiowanie ogromnej ilości danych czy możliwość zapisu filmów w wysokich rozdzielczościach bezpośrednio z kamery. Sprawdź, jak wybrać dyski przenośne SSD.

Czym są dyski zewnętrzne SSD?

Dyski przenośne SSD (ang. Portable SSD – skrót od anglojęzycznego zwrotu Solid State Drive) wyróżniają się przede wszystkim o wiele wyższą prędkością zapisu i odczytu danych względem dysków HDD. Dyski zewnętrzne SSD, jak wskazuje ich nazwa nie posiadają w swojej konstrukcji ruchomych elementów, dzięki czemu są o wiele bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Do ich tworzenia wykorzystywana jest pamięć NAND Flash.

Dlaczego warto sięgnąć po dyski przenośne SSD?

Pamięć zewnętrzna ma szerokie zastosowanie. Na nośniku możesz zrobić nie tylko backup ważnych plików oraz danych. Dyski przenośne mogą stać się także miejscem instalacji programów oraz gier. Włączanie ich z poziomu dysku SSD będzie szybkie, co przełoży się na komfortowe użytkowanie. Ponadto, programy lub gry można uruchomić z dysku na różnych komputerach. Pod warunkiem, że spełniają one wymagania sprzętowe oprogramowania oraz warunki ustalone przez autorów i producentów konkretnych programów.

Dyski zewnętrzne SSD sprawdzą się do szybkiego przenoszenia danych czy pracy z materiałem wideo. Istnieją kamery oraz aparaty, które oferują zapis plików wideo w bardzo wysokiej rozdzielczości bezpośrednio na zewnętrzny nośnik SSD podłączony do urządzenia.

Ponadto, dyski zewnętrzne SSD są stworzone do pracy nawet w bardzo trudnych warunkach. Wykazują odporność na wyższe temperatury, upadki oraz wstrząsy, a nawet mogą zostać wyposażone w pyłoszczelną oraz wodoszczelną konstrukcję. Dokładne parametry dysku należy sprawdzać w specyfikacji każdego modelu.

Uniwersalność, niewielkie rozmiary, wytrzymałość, bezpieczeństwo danych i ogromne prędkości zapisu oraz odczytu sprawiają, że dyski przenośne SSD stają się niezastąpione w wielu sytuacjach.

Pamięć zewnętrzna SSD – czym kierować się podczas wyboru?

Wybierając dysk zewnętrzny SSD warto zwracać uwagę na ilość dostępnej pamięci np. 500 GB, 1 TB czy nawet 2 TB. Dobierz pojemność dysku do swoich oczekiwań. Kluczowa dla wielu użytkowników będzie także osiągana przez dysk maksymalna prędkość zapisu oraz odczytu danych, która zdecydowanie wykracza poza możliwości dysków HDD (prędkości potrafią być nawet do 9,5 razy wyższe).

Marka Samsung ma w swojej ofercie linię dysków Portable SSD oferujących imponujące prędkości zapisu i odczytu danych. Producent stosuje w tym celu zaawansowaną technologię z portem USB 3.2 gen2. Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz błyskawiczny transfer danych i ich bezpieczeństwo, to sięgnij po dysk zewnętrzny SSD Samsung T7 Touch USB 3.2 2 TB wyposażony w czytnik linii papilarnych. Twoje dane mogą być zaszyfrowane poprzez odcisk palca lub hasło.

Tekst powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.