Cybernetyczne narzędzia do ochrony sieci energetycznej odnawialnych źródeł energii
Źródła energii odnawialnej są wyposażone w czujniki, sterowniki, siłowniki lub inwertery bezpośrednio lub pośrednio podłączone do Internetu. Są rozmieszczone wszędzie, na całym obszarze kraju. Wiele z nich ma niezabezpieczoną łączność ze starszymi systemami sieci elektrycznej. Mają one skomplikowaną fizykę. Są narażone na zaawansowane, uporczywe zagrożenia. A będzie ich w sieci coraz więcej.
O zagrożeniach cyberataków
Istnieje zatem potrzeba stworzenia systemów bezpieczeństwa cybernetycznego, które będą „zapobiegać, wykrywać i łagodzić” ataki na źródła odnawialne przesyłające energię do sieci.
Gelli Ravikumar, adiunkt inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Stanowym Iowa, kieruje zespołem, który opracowuje te systemy w ramach sześciostopniowego projektu Departamentu Energii USA o wartości 12 mln USD.
”Inwestowanie w nowatorskie technologie bezpieczeństwa cybernetycznego utrzymuje nas w czołówce światowych innowacji i chroni amerykańską sieć energetyczną w obliczu rosnących cyberzagrożeń z zagranicy” – wypowiedź Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii USA, cytował serwis informacyjny www.informacjeonline.pl, kiedy wiosną ogłoszono przyznanie grantów.
Departament Energii wspiera projekt prowadzony przez stan Iowa trzyletnim grantem o wartości 2 milionów dolarów. Naukowcy nazwali swoje przedsięwzięcie „GridDeep” i będą badać, rozwijać oraz demonstrować system oparty na fizyce, który wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji w celu poprawy bezpieczeństwa cybernetycznego krajowych systemów dostarczania energii.
Nowoczesne technologie i systemy bezpieczeństwa
Eksperci utrzymują, że opracowane w ramach projektu technologie i narzędzia bezpieczeństwa oraz systemy cybernetyczno-fizyczne nowej generacji, zintegrowane z AI (Sztuczna Inteligencja), mogą pomóc w zapewnieniu, że systemy dostaw energii są projektowane instalowane, obsługiwane i utrzymywane w sposób umożliwiający szybkie przywrócenie ich do stanu sprzed ataków cybernetycznych.
Ponieważ systemy dostarczania energii ulegają ciągłym zmianom, Gelli twierdzi, że technologia sztucznej inteligencji pomoże producentom energii elektrycznej lepiej zrozumieć ich systemy, szybko reagować na ataki i przywracać najważniejsze ich funkcje.
Projekt jest szczególnie aktualny, ponieważ „wiele zielonej energii jest integrowanych z siecią” – powiedział Manimaran Govindarasu, Iowa State Anson Marston Distinguished Professor in Engineering.
Realizacja projektu pozwoli zapewnić bezpieczeństwo i odporność odnawialnych źródeł energii na ataki cybernetyczne.
„Dużym wyzwaniem jest fakt, że te odnawialne źródła energii działają bardziej jak mniejsze elektrownie miejskie lub spółdzielcze” – tłumaczy Govindarasu. Środki na ich ochronę są ograniczone, natomiast możliwości ataku na nie są coraz większe.
Naukowcy się jednoczą
Inżynierowie z Iowa State stwierdzili, że zabezpieczenie rosnącej liczby odnawialnych źródeł energii będzie wymagało wspólnego wysiłku. Dlatego w projekcie biorą udział naukowcy z Iowa State, University of Texas at El Paso, Electric Power Research Institute, Duke Energy, Alliant Energy, Google, OSIsoft oraz Schweitzer Engineering Laboratories.
„Zrzeszamy firmy informatyczne, dostawców systemów energetycznych i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej” – powiedział Govindarasu. „Będzie to okazja do wykorzystania ich doświadczenia i rozwinięcia tej technologii. Będzie sporo synergii, współpracy i innowacji”.
Zdaniem Gelli’ego takie działania doprowadzą do powstania „narzędzi i technologii bezpieczeństwa cybernetyczno-fizycznego, które dziś nie są jeszcze dostępne, ale mogą zostać powszechnie zastosowane w całym sektorze energetycznym w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentu cybernetycznego”.