Co to jest złącze HDMI ARC w telewizorze i jak z niego korzystać?
Nie wszystkie złącza HDMI są takie same. Chociaż wielu uważa, że są, niektóre porty zawierają specyficzne funkcje, które nie są obecne w pozostałych. Tak jest w przypadku HDMI ARC.
Wiele osób ma wątpliwości co do podłączenia kabli z konsoli lub sprzętu audio do telewizora. Czy urządzenie HDMI można podłączyć do dowolnego portu, czy jest jeden, który jest bardziej odpowiedni niż inny? Pierwszą odpowiedzią jest to, że nie wszystkie złącza HDMI są takie same. Chociaż wszystkie przesyłają sygnał audio i wideo, istnieje jeden rodzaj okablowania HDMI, który różni się od pozostałych i w rzeczywistości ma swoją własną, oddzielną etykietę na bloku połączeniowym.
Mowa o HDMI ARC, złączu, które oferuje kilka ciekawych funkcji i jest powszechnie spotykane w niemal wszystkich nowoczesnych telewizorach. W tym artykule wyjaśnimy, do czego służy i dlaczego powinieneś go używać.
Rodzaje portów HDMI.
Jeśli chodzi o fizyczne złącza, standard HDMI definiuje pięć typów portów: HDMI typu A, B, C, D i E. Złącze B nie jest używane komercyjnie, a złącze D jest szeroko stosowane tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale pozostałe powinny być nam znane.
1. HDMI A.
Jest to najbardziej rozpowszechnione złącze i znajduje się na większości kabli telewizyjnych. Wszystkie nowoczesne telewizory mają co najmniej jedno złącze HDMI A. Jeśli jest kilka złączy HDMI, prawie na pewno jedno z nich będzie zarezerwowane jako HDMI ARC.
2. HDMI C.
Znane również jako Mini HDMI. Można go znaleźć na niektórych monitorach, laptopach i kartach graficznych, ale bardzo rzadko na telewizorach. Zapewnia te same funkcje, ale jest mniejszy.
3. HDMI D.
Znane również jako złącze Micro HDMI. Pojawia się głównie w niektórych przenośnych urządzeniach elektronicznych i płytkach rozwojowych, takich jak Raspberry Pi 4. Podobnie jak HDMI C, wymaga adaptera, aby podłączyć go do HDMI A normalnie znajdującego się w telewizorze.
Ponadto standard HDMI był z biegiem lat aktualizowany o nowe technologie. Nie będziemy wymieniać zmian wprowadzonych w każdej wersji, ale warto wiedzieć, że funkcja ARC została wprowadzona wraz z HDMI 1.4 (wydanym w 2009 roku), a ostatnio została rozszerzona o HDMI 2.1, który zawiera funkcję eARC. HDMI 2.1 i eARC znajdują się tylko w nowszych telewizorach, przede wszystkim tych wprowadzonych w 2019 roku i później.
Teraz gdy znamy już port HDMI, możemy porozmawiać o funkcji ARC. Od Audio Return Channel, funkcja ta została wprowadzona wraz z wersją 1.4 standardu, aby ułatwić przesyłanie cyfrowego dźwięku przez pojedynczy kabel, oprócz wideo.
Do czasu jego premiery, jeśli chcieliśmy podłączyć system dźwiękowy, taki jak listwa audio lub zestaw 5.1 do oglądania filmów Blu-ray lub grania w gry wideo z Dolby Digital lub DTS, musieliśmy poprowadzić kabel HDMI, aby przesłać sygnał wideo do telewizora, a następnie jeszcze jeden kabel. Ten ostatni, zwykle cyfrowy TOSLINK audio, biegł z powrotem z telewizora do zestawu stereo, dzięki czemu mogliśmy słyszeć wszystko przez głośniki. Jeśli chcieliśmy korzystać również z odbiornika telewizyjnego, potrzebowaliśmy drugiego kabla HDMI. Obecnie istnieje jednak wiele sposobów na poprawę dźwięku w telewizorze.
Dzięki HDMI ARC możliwe jest podłączenie konsoli do amplitunera 5.1, a stamtąd bezpośrednio do telewizora. Dzieje się tak dlatego, że technologia ARC zapewnia zwrot dźwięku; dźwięk "wraca" tym samym kablem do sprzętu audio, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kabla. W rzeczywistości łańcuchy urządzeń można tworzyć za pomocą jednego kabla HDMI między każdym punktem połączenia.
Technologia ARC jest szczególnie interesująca w dobie boomu na streaming, ponieważ odtwarzanie odbywa się często za pomocą aplikacji smart TV, a nie zewnętrznego odtwarzacza. W tym przypadku możemy podłączyć do telewizora przez HDMI głośnik 5.1 lub soundbar i za pomocą funkcji ARC powiedzieć telewizorowi, że nie chcemy korzystać z jego głośników, ale z głośników naszego systemu audio.
Najnowsze telewizory, jak już wspomniano, wyposażone są w złącza HDMI 2.1 oraz technologię eARC. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie nieskompresowanego sygnału 5.1 i 7.1 z telewizora do sprzętu audio (lub z konsoli czy odtwarzacza Blu-ray do telewizora lub dekodera dźwięku), gwarantując maksymalną jakość akustyczną. Technologia ta będzie potrzebna, jeśli chcesz cieszyć się dźwiękiem Dolby Atmos i DTS:X.
Jak korzystać z HDMI ARC w telewizorze?
Aby móc korzystać z technologii ARC, należy posiadać kompatybilne złącze HDMI. Zazwyczaj telewizory z więcej niż jednym portem mają jeden zarezerwowany dla ARC i oznaczony jako taki, więc nie można się pomylić. W razie wątpliwości należy sprawdzić w instrukcji obsługi producenta, gdzie znajduje się to urządzenie. To samo dotyczy eARC.
Z drugiej strony, potrzebny będzie również kompatybilny kabel HDMI. Kupując kabel, upewnij się, że jest on zgodny ze standardem HDMI 1.4 lub wyższym, a przede wszystkim z ARC lub eARC. Zdecydowana większość nowoczesnych kabli jest zgodna z ARC lub eARC i działa bez problemów, ale zawsze warto to sprawdzić. Jeśli jest oznaczony jako eARC, co jest nowszą technologią, jest również kompatybilny z połączeniami ARC.
Na koniec, konieczne może być włączenie technologii ARC/eARC w telewizorze. W przypadku, gdy masz podłączony system 5.1 do telewizora i nie słyszysz nic przez głośniki stereo, wejdź w opcje audio telewizora, aby upewnić się, że powrót dźwięku działa. Jeśli nie, włącz go i przygotuj się na oglądanie filmów jak w kinie.